PREFABRYKACJA – przy budowie obiektów przemysłowych stała się już rozwiązaniem standardowym. Budownictwo mieszkaniowe ze względu na swoja różnorodność mocno opiera się na tradycyjnej technologi murowanej.

Budowa domów jednorodzinnych w technologi prefabrykacji jest powszechna w Europie i zyskuje swoją popularność w Polsce.
Zwiększone zainteresowanie szybką budową spowodowało rozwój technologii prefabrykowanych. Na rynku Polskim z miesiąca na miesiąc zauważamy nowe zakłady prefabrykacji w technologii szkieletu drewnianego.
Konstrukcja szkieletowa w Europie staje się co raz bardziej popularna. Inwestorzy wybierający w/w rozwiązanie często przedstawiają jako jedną z głównych zalet – energooszczędność. Grubość konstrukcyjna ściany to grubość izolacji termicznej.

KERAMZYTOBETON – to kolejna technologia prefabrykacji powszechna na rynku zachodnim oraz co raz bardziej popularna na rynku Polskim. Keramzyt jest naturalnym surowcem budowlanym o dość porowatej strukturze, lekkim, niepalnym, odpornym na działanie wilgoci i czynników chemicznych, a na dodatek o bardzo dobrych właściwościach izolacyjności termicznej.
Wszystkie prefabrykowane elementy z keramzytobetonu posiadają niezbędne otwory okienne i drzwiowe oraz dla rur i innych instalacji, pozwalając zaoszczędzić wiele czasu przy budowie budynku
Technologia keramzytobetonowa sprawdza się przy budynkach mieszkalnych jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.

MASYWNE DREWNO – to produkt znajdujący się pomiędzy ciężkimi elementami betonowymi a lekkim szkieletem drewnianym. Systemy z litego drewna pochodzą w większości z Austrii oraz Niemiec. Najbardziej popularnym systemem z litego drewna jest CLT (drewno klejone krzyżowo), kolejnymi systemami jest MHM, HOLZ100, HEXAGON (prefabrykaty bez użycia klejów). Drewno jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym lecz nie na tyle, aby spełnić warunki uzyskania odpowiednich współczynników przenikania ciepła, dlatego stosowana izolacja przy konstrukcjach z litego drewna jest niezbędna. Najbardziej popularną izolacją termiczną jest izolacja z włókna drzewnego.

ILE KOSZTUJE PREFABRYKACJA?

Po wykonaniu kilkunastu projektów w technologii keramzytobetonowej, szkieletowej oraz z litego drewna określiliśmy procentowy wzrost kosztów budowy związanych z prefabrykacją.
Dla przykładu przyjęliśmy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 120m2
Koszt budowy w technologi tradycyjnej – murowanej: 200 000zł – stan surowy zamknięty 

Koszt budowy w technologii keramzytobetonowej: 240 000zł (SSZ, brak potrzeby stosowania tynków oraz bruzdowania pod instalacje) – montaż konstrukcji ścian 2 dni robocze

Koszt budowy w technologii szkieletowej: 250 000zł (SSZ, wykończenie płytą fermacell, wykonana izolacja w świetle konstrukcji) – montaż konstrukcji ścian 6 dni roboczych

Koszt budowy w technologii CLT: 280 000zł (SSZ, brak potrzeby stosowania tynków,oraz bruzdowania pod instalacje) – montaż konstrukcji ścian 3 dni roboczych